Wywiad przed badaniem na wariografie

By filip 5 lat ago
Home  /  detektyw24.pl  /  Wywiad przed badaniem na wariografie

 

 Wywiad przedtestowy

Badanie wariograficzne, czy też poligraficzne, a jeszcze inaczej zwane instrumentalną detekcją kłamastwa, jest dość skomplikowanym procesem. Warto wiedzieć, na swój użytek, z jakich niezbędnych etapów, takie badanie składa się.
Otóż, badanie wariograficzne składa się z co najmniej trzech etapów.
Są to: – wywiad przedtestowy, – badanie właściwe, – podanie wyniku badania.
Teraz zajmiemy się jednym z tych trzech etapów, czyli wywiadem przedtestowym. Co to jest wywiad przedtestowy? Jest to wywiad, który przeprowadza ekspert z osobą badaną przed przystąpieniem do testów właściwych. Robi się to tego samego dnia, w którym prowadzone jest badanie. Jest to niezbędny etap badania wariograficznego. Pamietajmy, że do przeprowadzenia skutecznego badania wariografem, ekspert musi posiadać dokładne dane. W tym etapie ekspert zbiera dane. Chodzi tu więc o różnorodne informacje dotyczące wszelkich, możliwych do ustalenia faktów i okoliczności stanowiących podstawę do potwierdzenia lub zaprzeczenia istnienia związku badanej osoby z daną sprawą. Istotnym dla efektywności badania jest, aby prowadzący badanie możliwie, jak najwięcej, wiedział o osobie badanej i jej otoczeniu. A zatem, w miarę możliwości, przeprowadza się wywiad z osobą pokrzywdzoną lub świadkiem naocznym zdarzenia. Jeżeli prowadzący badanie nie będzie posiadał pełnej wiedzy na temat sprawy, nie będzie mógł przeprowadzić właściwego wywiadu przedtestowego z osobą wskazaną do badania. Wywiad przedtestowy ma do spełnienia jeszcze jedną, ważną funkcję. Otóż służy on do psychicznego przygotowania osoby do badania. To przygotowywanie psychiczne badanego polega na przekazaniu mu, jak największej ilości, informacji ze strony badającego go eksperta. Prowadzący badanie udziela informacji na temat urządzenia zastosowanego do przeprowadzenia badania, jak też samych zapisów, które są efektem badania. Ponadto podaje informacje na temat historii badań wariograficznych, ich skuteczności oraz zasady działania urządzenia. Te dane są potrzebne badanemu do właściwego zrozumienia instrumentalnej detekcji nieszczerości. Po tych zabiegach osoby prawdomówne uspokajają się, zaś osoby nieszczere jeszcze wyraźniej reagują na zadawane im pytania krytyczne. Co dalej ma swoje przełożenie na podniesienie trafności prowadzonego badania. A zatem wywiad przedtestowy to niezbędny etap, w którym przygotowuje się do badania właściwego zarówno badany jak i ekspert, prowadzący badanie.
Jednak nie ma czego sie bać. Nasi eksperci są osobami miłymi i kulturalnymi, a zatem ten etap badania, będzie dla Was niczym przyjemne spotkanie towarzyskie. Zapraszamy!
Wasz Doktor Poligraf
Categories:
  detektyw24.pl, spy24.pl
this post was shared 0 times
 200
About

 filip

  (7 articles)