Kampania na rzecz prawdy

By filip 3 lata ago
Home  /  detektyw24.pl  /  Kampania na rzecz prawdy

Kampania na rzecz prawdy

Zespół Badań Wariograficznych SPY24 przyłączył się do kampanii na rzecz promowania prawdy, jako świadomego wyboru wartości.

Do akcji ruszyli ludzie i sprzęt. A więc w roli głównej  28 października br. na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie  wystąpiły wariografy i obsługujący je specjaliści z Centrum Badań Wariograficznych SPY24.

Pokazy możliwości sprzętu i ludzi odbyły się przed koncertem Dawida Podsiadły i Taco Hemingwaya. Na koncert, określony wydarzeniem roku,   przyszło około 50 tysięcy słuchaczy. A więc spora część ze słuchaczy miała okazję zapoznać się z hasłami kampanii Onet#Wybieramy prawdę. A co odważniejsi mogli spróbować badania na wariografie, czyli urządzeniu znanym pod nazwą wykrywacz kłamstw.  Na stanowisku wystawowym Onet. Prawda znalazły swoje miejsce dwa analogowe wariografy i obsługujacy je specjaliści ze Centrum Badań Wariograficznych SPY24.  Wszystko wyglądało jak w amerykańskich filmach, gdyż prezentowany sprzęt wariograficzny był rodem z amerykańskiej firmy Lafayette, a drugi  pochodził z Steoltyinga.

Od czerwca bieżącego roku Onet rozpoczął kampanię #WybieramyPrawdę.  Według badań Reuters Institute właśnie Onet jest pierwszym źródłem informacji online w Polsce oraz medium internetowym cieszącym się  największym zaufaniem odbiorców.

A zatem pozycja lidera zobowiązuje nie tylko do rzetelnego i uczciwego podawania informacji, ale także do świadomego dokonywania wyboru wartości. Brzmi to górnolotnie, jednak ma jak najbardziej praktyczny i powszechny charakter.

Każdy z nas  kilkadziesiąt razy codziennie staje przed decyzją:

Powiedzieć niewygodną prawdę, czy może skłamać i mieć to z głowy?

– Zrobić coś rzetelnie zgodnie ze sztuką, a może jednak pójść na skróty i może też się uda?

Wstawić na profilu własny wizerunek, czy może jakiś ładniejszy?

Podzielić się swoimi przemyśleniami w necie, czy coś fajniejszego przekopiować i podpisać się? itd, itd…

Decyzje w powyższych kwestiach to nic innego, jak wybór między prawdą a nie do końca prawdą, a zatem kłamstwem.

Kłamstwo jest powabne, bo łatwe.

Kłamstwo jest popularne, bo  podobno wszyscy kłamią.

 

A jednak to właśnie kłamstwo doprowadza do nieporozumień między ludźmi, wielu szkód, w końcu krzywdzi i sije zniszczenie. A wtedy, w kłamstwie nie ma  już nic dobrego.

Udział wariografu w kampanii Onet#Wybieramy prawdę miał za zadanie zmaterializować kłamstwo, czyli pokazać, że jest ono widoczne i zawsze zostawia ślady. Nawet tak bardzo niewidoczne, jak ślady pamięciowe w mózgu. Jednak one są i można je wykryć. Istnieją też specjaliści, którzy potrafią przy zastosowaniu wariografu ujawnić ślady pamięciowe w mózgu związane z kłamstwem.

A zatem kłamstwo, którego się dopuszczamy w codziennym życiu, ma na nas wpływ. Kłamstwo zmienia nas. Niekiedy tak bardzo, że od aktywnego mijania się z prawdą ludzie dochodzą do uprawiania  hejtu w przestrzeni publicznej.  Hejt, to świadome propagowanie kłamliwych treści  o innych, z zamiarem skrzywdzenia  ich.

Ostatnio sporo osób w Polsce przekonało się o tym na własnej skórze. Przekazywanie nieprawdziwych informacji wywołuje szkody w życiu pojedynczych ludzi, a także w różnych obszarach życia społecznego i publicznego.

Dlatego też dodatkowym czynnikiem, który doprowadził do kampanii Onet #Wybiaramy Prawdę, była ta wzbierająca w mediach i przestrzeni internetowej fala kłamstwa i hejtu.

Jednym z celów kampanii Onet#wybieramy Parwdę jest przypomninie dziennikarzom, że poszukiwanie prawdy to najważniejsze zadanie prawdziwego dziennikarza.

Z kolei  wyemitowane spoty reklamowe kampanii #WybieramyPrawdę mają  skłanić wszystkich do refleksji na temat roli prawdy w życiu każdego z nas, a także odpowiedzialności jaka spoczywa, z tego tytułu, a każdym z nas.

Kłamstwo dotyka nas na co dzień.

Jednak to my dokonujemy  wyboru  prawdy lub kłamstwa w realizacji codziennych czynności.

Możemy wybrać prawdę, pomijając wygodne kłamstwo.

Możemy aktywnie reagować na kłamstwo, nie ignorując go.

I w ten prosty sposób możemy mieć swój udział w prawdzie, bo tylko prawda pozwala zmieniać świat na lepsze.

 

Wasz Doktor Poligraf

 

 

Categories:
  detektyw24.pl, spy24.pl
this post was shared 0 times
 200
About

 filip

  (7 articles)