
Kampania na rzecz prawdy
Zespół Badań Wariograficznych SPY24 przyłączył się do kampanii na rzecz promowania prawdy, jako świadomego wyboru wartości.
Do akcji ruszyli ludzie i sprzęt. A więc w roli głównej 28 października br. na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie wystąpiły wariografy i obsługujący je specjaliści z Centrum Badań Wariograficznych SPY24.
Pokazy możliwości sprzętu i ludzi odbyły się przed koncertem Dawida Podsiadły i Taco Hemingwaya. Na koncert, określony wydarzeniem roku, przyszło około 50 tysięcy słuchaczy. A więc spora część ze słuchaczy miała okazję zapoznać się z hasłami kampanii Onet#Wybieramy prawdę. A co odważniejsi mogli spróbować badania na wariografie, czyli urządzeniu znanym pod nazwą wykrywacz kłamstw. Na stanowisku wystawowym Onet. Prawda znalazły swoje miejsce dwa analogowe wariografy i obsługujacy je specjaliści ze Centrum Badań Wariograficznych SPY24. Wszystko wyglądało jak w amerykańskich filmach, gdyż prezentowany sprzęt wariograficzny był rodem z amerykańskiej firmy Lafayette, a drugi pochodził z Steoltyinga.
Od czerwca bieżącego roku Onet rozpoczął kampanię #WybieramyPrawdę. Według badań Reuters Institute właśnie Onet jest pierwszym źródłem informacji online w Polsce oraz medium internetowym cieszącym się największym zaufaniem odbiorców.
A zatem pozycja lidera zobowiązuje nie tylko do rzetelnego i uczciwego podawania informacji, ale także do świadomego dokonywania wyboru wartości. Brzmi to górnolotnie, jednak ma jak najbardziej praktyczny i powszechny charakter.
Każdy z nas kilkadziesiąt razy codziennie staje przed decyzją:
– Powiedzieć niewygodną prawdę, czy może skłamać i mieć to z głowy?
– Zrobić coś rzetelnie zgodnie ze sztuką, a może jednak pójść na skróty i może też się uda?
– Wstawić na profilu własny wizerunek, czy może jakiś ładniejszy?
– Podzielić się swoimi przemyśleniami w necie, czy coś fajniejszego przekopiować i podpisać się? itd, itd…
Decyzje w powyższych kwestiach to nic innego, jak wybór między prawdą a nie do końca prawdą, a zatem kłamstwem.
Kłamstwo jest powabne, bo łatwe.
Kłamstwo jest popularne, bo podobno wszyscy kłamią.
A jednak to właśnie kłamstwo doprowadza do nieporozumień między ludźmi, wielu szkód, w końcu krzywdzi i sije zniszczenie. A wtedy, w kłamstwie nie ma już nic dobrego.
Udział wariografu w kampanii Onet#Wybieramy prawdę miał za zadanie zmaterializować kłamstwo, czyli pokazać, że jest ono widoczne i zawsze zostawia ślady. Nawet tak bardzo niewidoczne, jak ślady pamięciowe w mózgu. Jednak one są i można je wykryć. Istnieją też specjaliści, którzy potrafią przy zastosowaniu wariografu ujawnić ślady pamięciowe w mózgu związane z kłamstwem.
A zatem kłamstwo, którego się dopuszczamy w codziennym życiu, ma na nas wpływ. Kłamstwo zmienia nas. Niekiedy tak bardzo, że od aktywnego mijania się z prawdą ludzie dochodzą do uprawiania hejtu w przestrzeni publicznej. Hejt, to świadome propagowanie kłamliwych treści o innych, z zamiarem skrzywdzenia ich.
Ostatnio sporo osób w Polsce przekonało się o tym na własnej skórze. Przekazywanie nieprawdziwych informacji wywołuje szkody w życiu pojedynczych ludzi, a także w różnych obszarach życia społecznego i publicznego.
Dlatego też dodatkowym czynnikiem, który doprowadził do kampanii Onet #Wybiaramy Prawdę, była ta wzbierająca w mediach i przestrzeni internetowej fala kłamstwa i hejtu.
Jednym z celów kampanii Onet#wybieramy Parwdę jest przypomninie dziennikarzom, że poszukiwanie prawdy to najważniejsze zadanie prawdziwego dziennikarza.
Z kolei wyemitowane spoty reklamowe kampanii #WybieramyPrawdę mają skłanić wszystkich do refleksji na temat roli prawdy w życiu każdego z nas, a także odpowiedzialności jaka spoczywa, z tego tytułu, a każdym z nas.
Kłamstwo dotyka nas na co dzień.
Jednak to my dokonujemy wyboru prawdy lub kłamstwa w realizacji codziennych czynności.
Możemy wybrać prawdę, pomijając wygodne kłamstwo.
Możemy aktywnie reagować na kłamstwo, nie ignorując go.
I w ten prosty sposób możemy mieć swój udział w prawdzie, bo tylko prawda pozwala zmieniać świat na lepsze.
Wasz Doktor Poligraf